Ранні овочі: відбираємо і готуємо правильно – БОРЩІВСЬКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ БЮРО

Ранні овочі: відбираємо і готуємо правильно

Свіжі овочі з нового тепличного врожаю неможливо обійти стороною – зелень, редиска, капуста … Яка весна без цих смачних продуктів? .. Але ми завжди пам’ятаємо про те, скільки азотистих добрив додають в грунт, щоб був хороший урожай, і про те, що передозування нітритів в організмі призводить до отруєння.

Нітрати – солі азотної кислоти – основне джерело азоту, який є головним будівельним матеріалом рослин. Достатня кількість азоту в грунті – кращий стимулятор росту всіх частин «тіла» рослини. Природним «постачальником» нітратів є органіка: перегній, гумус і живі організми.

Ґрунти, відведені під сільськогосподарські потреби, як правило, збагачують азотистими добривами (нітратами) штучно.

Нітрати, внесені в грунт, неминуче надходять в структуру рослини. Максимальна концентрація нітратів спостерігається в землі навесні, в період, коли добрива тільки внесені і поки ще не витрачені рослинами. Саме тому перші врожаї зелені, коренеплодів і овочів в надлишку насичені нітратами. У міру того як на одному і тому ж ділянці землі будуть збирати нові і нові врожаї, концентрація нітратів у грунті, а значить і в самій рослині, буде знижуватися.

Тому отруєння, викликані нітратами, найчастіше трапляються навесні.

Невелика кількість нітратів організму дорослої людини не зашкодить: вони швидко всмоктуються і також швидко виводяться з сечею. Однак при значному перевищенні допустимих норм здоров’я може постраждати. В першу чергу на «передозування» нітратів відреагують малюки.

У нашому організмі нітрати під впливом певних ферментів відновлюються і перетворюються в нітрити. Саме нітрити становлять найбільшу небезпеку!

У більшості випадків негативні наслідки від “передозування” нітратів проявляються не відразу. Тим часом тривале надлишкове надходження в організм нітратів пригнічує вплив на кишкову мікрофлору і призводить до розвитку патологічних станів: авітамінозу, дефіциту йоду.

Більш уразливі відносно нітратної загрози малюки першого року життя і діти, схильні до захворювань шлунково-кишкового тракту (дисбактеріозу і диспепсії). Необхідно прийняти реалії сьогоднішнього дня: вирощування зелені, овочів і фруктів не обходиться без використання нітратів. Однак в наших силах зменшити негативний вплив цих речовин. Досить не пропонувати малюкові ранніх плодів, а в подальшому ретельно обробляти овочі та фрукти перед вживанням.

Нітрати проникають і в жіноче молоко. Їх концентрація буде залежати від кількості і якості плодів, що вживаються мамою.

Де більше нітратів?

У нітратів є особливість в більшій мірі осідати в коренях (коренеплодах), стеблах і великих листах. Відповідно, найбільш «багаті» нітратами рання редиска, морква, буряк, листові (зелений салат і капуста). Причому розподіл нітратів в «тілі» рослини нерівномірне. Так, у білоголової капусти нітратів найбільше в качані, верхніх листках і м’ясистих черешках. У моркви нітрати затримуються в верхній частині коренеплоду і в серцевині. До овочів і фруктів з високим вмістом нітратів відносять зелений салат, шпинат, кріп, зелена цибуля, листову капусту, дині та кавуни. Гірше накопичують нітрати картопля, брюссельська капуста, горошок, томати, фрукти і ягоди.

На накопичення нітратів впливають фактори навколишнього середовища: температура повітря, вологість і рівень освітленості. Так, вміст нітратів набагато нижче в плодах, вирощених під відкритим небом, ніж в їх «побратимів» з теплиці.

Щоб нітратів стало менше

Існують способи, що дозволяють знизити кількість нітратів в їстівних рослинах.

Вибирайте тільки стиглі неушкоджені плоди.

Не піддавайтеся бажанням вибрати найбільший плід, але і не економте, вибираючи особливо невеликий.

Очищайте плоди від шкірки і зрізайте «попки» з огірків і кабачків: там нітратів більше!

Чи використовуєте ароматну зелень? У кропі і петрушці зрізайте живці, використовуйте в їжу тільки листя. Ретельно промивайте овочі і фрукти.

Картопля, редис і огірочки можете залишити на деякий час замоченими в злегка підсоленій холодній воді.

Кількість нітратів знижується при термічній обробці овочів: при варінні і гасінні. Можете просто обдати свіжі плоди окропом.

Не залишайте приготовану страву – свіжий салатик або відварену картоплю – «на потім». Доведено, що внаслідок тривалого перебування на повітрі кількість нітратів в овочах збільшується.

Всьому свій час!

В середині весни і початку літа збирають урожай зелені – пір’яного лука, салату, кропу, молодого часнику і гороху. Хоча, як правило, це культури, вирощені в теплицях. Червні відкриває сезон полуниці. З середини місяця встигає черешня. Південні сорти можуть привозити навіть трохи раніше. До кінця місяця дозріває садові й лісова суниця. Малина і вишня в нашій місцевості дають урожай пізніше, в липні-серпні. Те, що представлено на ринках раніше, – швидше за все, ягоди, привезені з південних країн.

Цікавтеся, звідки привезено товар! У офіційного, серйозного постачальника завжди є документи, що підтверджують безпечність продукції, в тому числі і по параметру вмісту нітратів.

Поради з приготування ранніх овочів

Щоб нітрати не перетворювалися в особливо шкідливі нітрити, зберігайте плоди в холодильнику.

Ретельно перебирайте овочі і фрукти. Мляві або підгнилі плоди викидайте без жалю!

Вітамін С і Е (природні антиоксиданти) знешкоджують нітрати. В якості заправки до салату використовуйте сік лимона і «правильні» жири: оливкова і кукурудзяна олія, сметану.

ТАКОЖ ПОЧИТАЙТЕ ІНШІ НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВІ МАТЕРІАЛИ

Росіянин змінив стать заради дружини-лесбіянки

Выбран самый красивый мужчина в мире

Самые ужасные эксперименты над людьми

В Колумбии заработал секс-курорт в формате “все включено”

Ученые приблизились к победе над смертельной болезнью

85-летняя модель: “Больше еды люблю только секс!”

Девушку заставили похудеть почти на 100 килограмм

Крупнейший секс-скандал в истории США

Почему мужчины не хотят встречаться с полными женщинами

Назван самый сексуальный холостяк Земли

Как снять головную боль за несколько минут?

Как заработать на “лайках” в Instagram

18-летняя модель продала свою невинность на аукционе за 2,3 миллиона евро

Самые безжалостные дети-убийцы в истории

“Это так ужасно”, – принц Чарльз о браке с принцессой Дианой

Как заработать миллион, весьма необычные способы

Блогеры становятся опаснее ИГИЛа и Гитлера

Leave a comment

Your email address will not be published.


*